Răspuns :
4 L=24 lei
Cat costă 1 L de suc?
24:4=6 lei
Cat costă 5 L de suc ?
6x5=30 lei
Cat costă 1 L de suc?
24:4=6 lei
Cat costă 5 L de suc ?
6x5=30 lei
Daca 4l costa 24lei Operatie: 24÷4=6
Deci 1l costa 6 lei
Operatia pt a afla cat costa 5l: 5×6=30
Raspuns 30 de lei
sau
4l + 1l=5l
24 +6 = 30
Deci 1l costa 6 lei
Operatia pt a afla cat costa 5l: 5×6=30
Raspuns 30 de lei
sau
4l + 1l=5l
24 +6 = 30