copii au cuparat ilustrate la acelasi pret Dan a cumparat 4 ilustrate si a platit 60 lei Ana a cumparat 8 ilustrate... Cit... costat cumparatura ei????????????????????????????????????????????????????????????????????/ va rog ajutor
4 ilustrate ........ 60 lei 8 ilustrate ........ x lei (4,8) direct proportionale (60,x) 4/60=8/x => x=8x60/4=480/4=120 => x=120 Cele 8 ilustrate ale Anei au costat 120 lei.