Un kilogram de bomboane costa 43,5 lei, iar un kilocram de banane - 16,5 lei. Au fost procurate cite 2 kg de fiecare fel. Cit a costat toata cumparatura? Rezolvati problema prin doua metode.Va rog din tot sufletu ( Astai problema de clasa a 5 / problema 7 / pagina 159.
1 kg bomboane=43,5 lei 1 kg banane=16,5 lei 2 kg bomboane=43,5*2=87 lei 2 kg banane=16,5*2=33 lei 87+33=120 lei (totalul)( PRIMUL MOD ) (2*43,5)+(2*16,5)= 87+33=120 lei (AL DOILEA MOD)