Răspuns :
9 s.u.......4 kg z......66 lei
9 s.u.......2 kg z.......60 lei
-.............2 kg z....6 lei
6:2=3 lei (un kg de zahar)
3 lei×4=12 lei (costa 4 kg zahar)
66 lei-12 lei=54 lei (costa 9 sticle de ulei)
54:9=6 lei (costa o sticla de ulei)
R: 6 lei-costa un kg ulei
3 lei-costa un kg de zahar
1 penar......6 caiete.......24 lei
1 penar......2 caiete......16 lei
-----------------------------------
-................4 caiete.......8 lei
8 lei:4=2 lei (un caiet)
2×2=4 lei (costa 2 caiete)
16-4=12 lei (costa un penar)
R. 12 lei un penar
2 lei un caiet
2 sampoane......1 sapun.....33 lei
2 sampoane....8 sapunuri....68 lei
-........................7 sapunuri........35 lei
35:7=5 lei (costa un sapun)
5×8=40 lei (costa 8 sapunuri)
68 lei-40 lei=28 lei (costa 2 sampoane)
28:2=19 lei (costa un sampon)
R:19 lei-costa un sampon
5 lei un sapun
3 c......4 a......73 lei
7 c......4 a......133 lei
4 c...............60 lei
60:4=15 lei (o ciocolata)
15×3=45 lei (3 ciocolati)
73 lei-45 lei=28 lei ( costa 4 acadele)
28:4=7 lei (costa o acadea)
R: 7 lei-o acadea
15 lei -o ciocolata
Sper ca te-am ajutat!!!! Coroana???
9 s.u.......2 kg z.......60 lei
-.............2 kg z....6 lei
6:2=3 lei (un kg de zahar)
3 lei×4=12 lei (costa 4 kg zahar)
66 lei-12 lei=54 lei (costa 9 sticle de ulei)
54:9=6 lei (costa o sticla de ulei)
R: 6 lei-costa un kg ulei
3 lei-costa un kg de zahar
1 penar......6 caiete.......24 lei
1 penar......2 caiete......16 lei
-----------------------------------
-................4 caiete.......8 lei
8 lei:4=2 lei (un caiet)
2×2=4 lei (costa 2 caiete)
16-4=12 lei (costa un penar)
R. 12 lei un penar
2 lei un caiet
2 sampoane......1 sapun.....33 lei
2 sampoane....8 sapunuri....68 lei
-........................7 sapunuri........35 lei
35:7=5 lei (costa un sapun)
5×8=40 lei (costa 8 sapunuri)
68 lei-40 lei=28 lei (costa 2 sampoane)
28:2=19 lei (costa un sampon)
R:19 lei-costa un sampon
5 lei un sapun
3 c......4 a......73 lei
7 c......4 a......133 lei
4 c...............60 lei
60:4=15 lei (o ciocolata)
15×3=45 lei (3 ciocolati)
73 lei-45 lei=28 lei ( costa 4 acadele)
28:4=7 lei (costa o acadea)
R: 7 lei-o acadea
15 lei -o ciocolata
Sper ca te-am ajutat!!!! Coroana???