180 kg mere.....70 kg banane......710 lei
60 kg mere......17 kg banane........205 lei |×3
180 kg mere......70 kg banane.........710 lei
180 kg mere......51 kg banane..........615 lei
________________________________ ( - )
//........ 19 kg banane.........95 lei
Aflam cat costa 1 kg banane
95 : 19 = 5 lei
Aflam cat costa 70 kg banane
70 × 5 = 350 lei
Aflam cat costa 1 kg mere
(710- 350) : 180 = 360 : 180 = 2 lei