👤

Pentru cantitatea unei gradinite s-au cumparat intr-o zi 4 tarte cu visine si 10 minitorturi cu ciocolata și s-au platit în total 132 de lei.In alta zi,s-au cumparat 9 tarte cu visine si 10 minitorturi cu ciocolata de acelasi fel, pentru care s-au platit 172 de lei.Afla cat costa fiecare produs.

Răspuns :

1 tarta costa 10 lei
1 mini tort costa 13 si 20 de bani
cum am facut pai...

132 impartit la nr de torturi cumparate deci...
132 impartit la 10 egal cu 13 lei si 20 bani
132 impartit la 4 egal cu  aaaaaaa nu mai stiu........