Maier19 Maier19 05-03-2017 Matematică a fost răspuns Pe10 inghetate si 15 sucuri s au incasat 120 lei.Stiind ca sucul este de doua ori mai scump decat inghetata,sa se afle cat costa o inghetata si cat costa un suc? Rog rezolvare prin metoda substitutiei.