"Metoda comparatiei" 1) Pentru 3 cicolate si 3 pachete de biscuiți s-au plătit 21 de lei,iar pentru 3 cicolate si 4 pachete de biscuiți s-au plătit 24 de lei.Cat costa un pachet de biscuiți ?Dar o ciocolată? 2) Personalul unei grădinițe a cumpărat 3 mingi si 4 mașinuțe pentru care a platit 146 lei. După un timp s-au mai cumparat la acelasi preț 3 mingi si 7 mașinuțe in valoare de 224 lei.Cât costa masinuta? Dar o mingie? Multumesc
1) 3c +3pb= 21 lei 3c+4pb= 24 lei 21-24=3 lei un pb 3•3=9 21-9=12 12:3=4 lei o c 2) 3mi+4ma=146 lei 3mi+7ma=224 lei 224-146= 78 (3 ma) 78:3=26 lei o ma 26•4=104 146-104=42 42:3=14 lei o mi