👤

1. Pentru 3 ciocolate si 3 pachete de biscuiti s-au platit 21 de leitru 3 ciocolate si 4 pachete de biscuiti s-au platit 24 de lei. cat costa un pachet de biscuiti ? Dar o ciocolata ? Cu metoda comparatiei va rog!.

2. Personalul unei gradinite a cumparat 3 mingi si 4 masinute, pentru care a platit 146 de lei. Dupa un timp, s-au mai cumparat la acelasi pret 3 mingi si 7 masinute, in valoare de 224 de lei. Cat costa o masinuta ? Dar o minge? Cu metoda comparatiei va rog! ♥


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

  • Metoda comparației

1).

3 ciocolate ......... 4 pachete de biscuiți ......... 24 lei

3 ciocolate ..........3 pachete de biscuiți ......... 21 lei

________________________________________ scad relațiile

/                           un pachet de biscuiți costă 3 lei ( 24-21=3)

Cât costă 3 pachete de biscuiți?

3 × 3 lei = 9 lei

3 ciocolate ..........3 pachete de biscuiți ......... 21 lei

21 lei - 9 lei = 12 lei costă 3 ciocolate

Cât costă o ciocolată?

12 : 3 = 4 lei costă o ciocolată

____________________________________________________

2).

3 mingi ......... 7 mașinuțe........... 224 lei

3 mingi ......... 4 mașinuțe .......... 146 lei

_______________________________ scad relațiile

/                       3 mingi costă 78 lei ( 224-146=78)

Câți lei costă o mașinuță?

78 : 3 = 26 lei costă o mașinuță

3 mingi ......... 4 mașinuțe .......... 146 lei → Din această relație scad din 146 suma dată pe cele 4 mașinuțe și aflăm cât au costat cele 3 mingi:

146 - 4 × 26 = 146 - 104 = 42 lei au costat cele 3 mingi

Câți lei costă o minge?

42 : 3 = 14 lei costă o minge