300 kg rosii.......110 kg ardei...........1 860 lei |×2
600 kg rosii.....200 kg ardei.........3 600 lei
600 kg rosii.......220 kg ardei..........3 720 lei
600kg rosii.........200 kg ardei..........3600 lei
_________________________________ ( - )
// ..............20 kg ardei............120 lei
1 kg ardei = 120:20= 6 lei
1 kg rosii = [1 860-(110×6)]:300 =
= ( 1860-660):300 =
= 1200:300 =
= 4 lei
1 kg ardei costa 6 lei
1 kg rosii costa 4 lei
Aflam cat a incasat ptr 350 kg rosii
350×4 = 1400 lei
Aflam cat a incasat ptr 170 kg ardei
170×6 = 1 020 lei
Aflam cat a incasat in a treia saptamana (ardei+ rosii)
1 400+1 020 = 2 420 lei