👤

Personalul unei grădiniţe a cumpărat 3 mingi şi 4 maşinuţe care a plătit 146 lei. După un timp,s-au mai cumpărat la acelaşi preţ 3 mingii şi 7 maşinuţe, în valoare de 224 de lei. Cât costă o maşinuţa? Dar o mingie? Vă rog foarte frumos!