👤
Evacirstea
a fost răspuns

La o cantina s-au adus intr-o zi 38 pahare de iaurt si 14 pahare de smantana pentru care s-au platit 132 lei iar in alta zi s-au adus 36 pahare de iaurt si 7 pahare de smantana pentru care s-au platit 100 lei. Cat costa un pahar de iaurt?Dar un pahar de smantana?
Rezolva problema folosind operatia de impartire pentru egalizarea unei marimi di problema

va rog mult am incercat si nu mi-a iesit
va roggg cat mai repede
dau coronita