👤
a fost răspuns

Matematica
Va rog mult ma ajutati ?
Problema :
Doua papusi si 4 ursuleti costa 100 de lei . O papusa costa cat 3 ursuleti .
Care este pretul unui ursulet ? Dar al unei papusi ?


Răspuns :

Amis26
un urs costa 10 lei

o papusa egal cu 4 ursuleti 
inlocuim papusiile cu ursulettii rezulta ca 100 de lei e păretul a 10 ursuleti.
100 impartit la 10=(pretul unui ursulet)
10 


Alte intrebari