o gospodina cumpara 5 kg de visine si 8 kg de capsuni pentru dulceata platind 136 lei. O alta gospodina cumpara 7 kg de visine si 16 kg de capsuni ,platind 248 lei .Cat costa un kg de visine si cat costa un kg de capsuni?
prima o inmultim cu 2: 10v+16c = 272 si scadem pe a doua din prima 10v-7v+16c-16c=272-248 3v = 24 v = 24/3 v=8 inlocuim in una din ele: 5v+8c = 136 5*8+8c = 136 8c = 136 - 40 c= 96/8 c=12