Andreea1062 Andreea1062 19-01-2017 Matematică a fost răspuns mama a cumparat intro zi pentru prepararea gemului 5 kg de prune si 3 kg de gutui, platind 87 de lei. a doua zi, a mai cumparat 10 kg de prune si 4 kg de gutui si a platit 156 de lei. cati lei a costat cate un kg de fiecare fel?