Răspuns :
x= pretul unui joc
180+127+216= x+214 => x=309 pretul a 3 jocuri
=> x= 103 lei fiecare joc
Mircea a ramas cu 180-103= 77 lei
Dan a ramas cu 127-103= 24 lei
Radu a ramas cu 216-103=113 lei
180+127+216= x+214 => x=309 pretul a 3 jocuri
=> x= 103 lei fiecare joc
Mircea a ramas cu 180-103= 77 lei
Dan a ramas cu 127-103= 24 lei
Radu a ramas cu 216-103=113 lei
Câți lei au în total cei trei?
180 lei+127 lei+216 lei =523 (lei au cei trei in total)
Câți lei costa cele trei jocuri?
523 lei-214 lei =309 (lei au costat cele trei jocuri)
Câți lei costă un joc?
309 lei : 3 = 103 (lei a costat un joc)
Câți lei i-au mai râmas lui Mircea?
180 lei -103 lei =77( lei mai are Mircea)
Câți lei i-au mai râmas lui Dan?
127 lei -103 lei =24 (lei mai asre Dan)
Câți lei i-au mai râmas lui Radu?
216 lei -103 le =113(lei mai are Radu)
Proba: 77 lei +24 lei +113 lei =214 ( lei )
180 lei+127 lei+216 lei =523 (lei au cei trei in total)
Câți lei costa cele trei jocuri?
523 lei-214 lei =309 (lei au costat cele trei jocuri)
Câți lei costă un joc?
309 lei : 3 = 103 (lei a costat un joc)
Câți lei i-au mai râmas lui Mircea?
180 lei -103 lei =77( lei mai are Mircea)
Câți lei i-au mai râmas lui Dan?
127 lei -103 lei =24 (lei mai asre Dan)
Câți lei i-au mai râmas lui Radu?
216 lei -103 le =113(lei mai are Radu)
Proba: 77 lei +24 lei +113 lei =214 ( lei )