a) 95 km / ora reprezinta distanta de 95 km parcursa de un mobil intr-o ora
95 km = 95 000 m
1 ora = 3600 secunde
v = 95km/h = 95 000 m / 3600 s = 26,3888 metri / secunda
b) viteza de 18 m/s semnifica o deplasare de 18 metri in interval de o secunda .
Intr-o ora, mobilul va parcurge 18 metri/ secunda x 3600s = 64 800 metri
18 m/s = 64 800m/ora = 64,8 km/h
c) similar, 52 m/s x 3600 s = 187 200 m
52 m/ s = 187200m / ora = 187,2 km/ h