Pentru încalzirea unei camere este necesara cantitatea de caldură egala cu 25x10 la a 7 J. Ce masă de gaz natural se consuma zilnic, dacă randamentul sobei este de 35%.
1pas transformi in SI cantitatea de caldura=250000000J si randamentul =0.35% Scrii la formule randamentul=Qu/Qt rezulta ca masa=Qu/m*q si rezulta 250000000J/44000000J*0.35%=16kg