Plecand in concediu, Liviu porneste pe un traseu turistic cu o lungime totala de 4500 km. El isi propune sa parcurga aceasta distanta cu noua sa masina in 3 zile. Pentru aceasta el isi face urmatorul plan: in prima zi sa parcurga 30% din traseu, a doua zi 40% din distanta ramasa, iar a treia zi sa ajunga la destinatie. Cati kilometri a parcurs Liviu in ziua a treia?
ziua1; 30%din4500= 30/100*4500=3*450=1350km ziua2; 4500-1350=3150 40%din3150=40/100*3150=4*315=1260km ziua3; 4500-1350-1260=3150-1260=1890km Sper ca ai inteles... PS; cand iti zice x%din y= x pe 100 ori y=x/100*y