1. La un magazin s-au vândut 7 kilograme de mere și 8 kilograme de pere. Dacă un kg de mere costă 12 lei și un kg de pere costă 10 lei, calculați ce sumă a încasat magazinul în total.
rezlolvare: (7x12)+(8x10)=84+80=164 lei
2. Ana are două coșuri cu bomboane, fiecare conținând 30 bomboane. Ea are 20 de colegi, cărora le dă câte două bomboane fiecăruia. Câte bomboane îi rămân Anei?
rezolvare: (2x30)-(20x2)=60-40=20 bomboane
sper să te ajute! :)