4 creioane.....6 pixuri.....26 lei
3 creioane.....1 pix.........9 lei
Inmultim cu 6 toata linia nr. 2 (pentru a avea acelasi nr de pixuri) si scriu din nou tot:
4 creioane.....6 pixuri.....26 lei
18 creioane.....6 pixuri.....54 lei
Scadem linia 1 din linia a 2-a si avem:
(18-4) creioane ..... 0 pixuri ..... 28 lei
14 creioane ......28 lei
Deci 1 creion costa 28/14=2 lei
3 creioane ... 1pix .... 9 lei ---> 1pix=9-6=3 lei