👤

1)a)Aflati trei numere naturale pare consecutive ,stiind ca suma lor este 978
b)Aflati trei numere naturale impare consecutive ,stiind ca suma lor este 1719.
2)Scrieti numarul 15 ca suma a doua numere naturale consecutive.
3)Scrieti numarul 26 ca suma a doua numere naturale pare consecutive .
4)Scrieti numarul 36 ca suma a doua numere impare consecutive.
5)Scrieti numarul 50 ca suma a cinci numere pare consecutive.
6)Scrieti numarul 96 ca suma a 6 numere naturale impare consecutive.


Răspuns :

x+x+2+x+4=978        3x=978-6   3x=972    x=972/3=324 primul nr   al doilea nr x+2=324+2=326 al treilea nr x+4=324+4=328    324+326+328
=978                                                                                                                        x+x+2+x+4=1719    3x=1719-6=1713  x=1713/3=571 primul nr al 2 nr x+2=571+2=573 al  3 nr x+4=571+4= 575      571+573+575=1719                                                                   7+8=15    
12+14=26