peste o solutie A de concentratie 15% se adauga 200 grame solutie B de concentratie 30% obtinand o solutie de concentratie 20%.Determina masa solutiei A folosita.VA ROOOG!!!!!!
ms B=200g cB=30 md B=60g c A=15 c final=20 md A=15 ms A/100 md final=md A+md B ms final=ms A+ ms B 20/100=(15 ms A/100+60)/(200+ms A) 15ms A/100+60=200*0,2+ms A*0,2 ms A=400g