Răspuns :
Notam cu x pretul unui caiet ( matematica / dictando ).
26 · x + 22 · x = 96
48 · x = 96 | : 48
x = 2
=> Un caiet costa 2 lei.
26 · x + 22 · x = 96
48 · x = 96 | : 48
x = 2
=> Un caiet costa 2 lei.
26+22=48(caiete)
100-4=96(lei a costat)
96:48=2(lei cu caiet)
Sper ca Te-am ajutat!