Răspuns :
Cerinta: Cati lei costa un pix?
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Plan
1) Cate pixuri a cumparat Ana?
6 + 8 = 14 pixuri ( la acelasi pret)
2) Cati lei au costat pixurile?
100 lei - 16 lei = 84 lei au costat cele 14 pixuri
3) Cat costa un pix?
84 lei : 14 = 6 lei costa un pix
____________________________________
Rezolvarea probelemei printr-un exercitiu:
( 100 - 16 ) : ( 6 + 8 ) = 84 : 14 = 6 lei costa un pix
6+8=14(pixuri a cumpărat)
100-16=84(au costat cele 14 pixuri)
84:14=6(lei costă un pix)