O lentila convergenta formeaza o imagine reala si de patru ori mai mare decat un obiect. Stiind ca distanta dintre obiect si imagine este de 60 cm, aflati: pozitia obiectului si imaginii distanta focala a luminii Deduceti unde este obiectul: y2=4Xy1 x1=? x2=4Xx1 x2=? d=60 f=?
β=p2/p1=4 p1+p2=d=60cm Rezulta p1 si p2 p2=4*p1 d=60=p1+4*p1 5*p1=60 p1=60/5=12cm p2=60=12=48cm Nu stiu ce intelegi prin distanta focala a luminii Distanta focala la lentilei se afla din formula lentilei 1/f=1/p1+1/p2 de unde scoti f in cm deoarece p1 si p2 sunt in cm Succes!