Răspuns :
18 kg ..............414 lei
1 kg.................. X lei
.............................................
X=1×414÷18
X=23 lei costa un kilogram de salam
verificare
18 kg × 23 lei =414 lei
1 kg.................. X lei
.............................................
X=1×414÷18
X=23 lei costa un kilogram de salam
verificare
18 kg × 23 lei =414 lei