1mol H2O are.... 2moli H
2mol....................4molH----> m= 4molx1g/mol= 4gH---> aceasta masa reprezinta 1/4 din masa compusului---> 4= 1/4 M, compus-----> M,compus=16g/mol
masa carbonului va fi 16-4= 12g iar n,mol= 12g/12g/mol= 1molC
COMPUSUL este CH4