👤
Nicolleandr
a fost răspuns

!!!!!!!!!
Calculeaza lungimea firului de suspensie al unui pendul gravitational de perioada T=2s.Daca pendulul executa n=10 oscilatii complete in 20s,calculeaza valoarea acceleratiei gravitationale in locul unde oscileaza.

:|


Răspuns :

1)
T=2*π√(l/g)
T²=4*π²l/g
scoti l=T²*g/4*π²=2*9.8²/4*3,14²=1m
2)
T=t/n=20/10=2s
T=2*π√(l/g)
De aici scoti g la fel ca mai sus prin ridicare la patrat,
g=9,8m/s²