Răspuns :
n=V/Vm=44,8/22,4=2 mmoli C2H6
C2H6 + 7/2O2 = 2CO2 + 3H2O + Q
1 mmol C2H6...........3,5 mmoli O2
2 mmoli C2H6..........x=7 mmoli O2
VO2=22,4*7=156,8mL O2
Vaer=5*VO2=5*156,8=784mL=0,784L aer
1 mmol C2H6...................2 mmoli CO2
2 mmoli C2H6.................x=4 mmoli CO2
1 mmol C2H6........................3*18mg H2O
2 mmoli C2H6.........................x= Calculeaza !!! (masa in mg)
C2H6 + 7/2O2 = 2CO2 + 3H2O + Q
1 mmol C2H6...........3,5 mmoli O2
2 mmoli C2H6..........x=7 mmoli O2
VO2=22,4*7=156,8mL O2
Vaer=5*VO2=5*156,8=784mL=0,784L aer
1 mmol C2H6...................2 mmoli CO2
2 mmoli C2H6.................x=4 mmoli CO2
1 mmol C2H6........................3*18mg H2O
2 mmoli C2H6.........................x= Calculeaza !!! (masa in mg)
_0.02moli_ _x=0.07moli_ _y=0.04moli_ _z=0.06moli_
C₂H₆ + 7/2 O₂ ---------> 2CO₂ + 3H₂O
1mol 3.5moli 2moli 3moli
[tex]V_{C_2H_6}=44.8 cm^3=0.448dm^3[/tex]
n C₂H₆ = [tex]\frac{V}{22.4}=\frac{0.448}{22.4}=0.02moli[/tex]
a) n O₂ = x = 3.5*0.02 = 0.07moli
n=[tex]\frac{V}{22.4}[/tex] ⇒ V = n*22.4 = 0.07*22.4 = 1.568 dm³ O₂
V aer = 5* V O₂ = 5*1.568 = 7.84 dm³
b) n CO₂ = y = 2*0.02 = 0.04moli
c) n H₂O = z = 3*0.02 = 0.06moli
n=[tex]\frac{m}M[/tex] ⇒ m = n*M = 0.06*18 = 1.08 g H₂O
*M H₂O = 2+16 = 18g/mol
__________________________________________________________________
n-----> nr. de moli
M----> masa molara
V-----> volum
C₂H₆ + 7/2 O₂ ---------> 2CO₂ + 3H₂O
1mol 3.5moli 2moli 3moli
[tex]V_{C_2H_6}=44.8 cm^3=0.448dm^3[/tex]
n C₂H₆ = [tex]\frac{V}{22.4}=\frac{0.448}{22.4}=0.02moli[/tex]
a) n O₂ = x = 3.5*0.02 = 0.07moli
n=[tex]\frac{V}{22.4}[/tex] ⇒ V = n*22.4 = 0.07*22.4 = 1.568 dm³ O₂
V aer = 5* V O₂ = 5*1.568 = 7.84 dm³
b) n CO₂ = y = 2*0.02 = 0.04moli
c) n H₂O = z = 3*0.02 = 0.06moli
n=[tex]\frac{m}M[/tex] ⇒ m = n*M = 0.06*18 = 1.08 g H₂O
*M H₂O = 2+16 = 18g/mol
__________________________________________________________________
n-----> nr. de moli
M----> masa molara
V-----> volum