Răspuns :
viteza luminii (v)=300 000 km/s
1 zi = 24h
365zile x 24=8760h
8760h x 3600s=31536000
9min x 60s=540s
6ore x 3600s=21600s
31536000 + 21600 + 540 + 9=31558149s
d=v x t
d=300000km/s x 31558149s
d=9467444700000 km
1 zi = 24h
365zile x 24=8760h
8760h x 3600s=31536000
9min x 60s=540s
6ore x 3600s=21600s
31536000 + 21600 + 540 + 9=31558149s
d=v x t
d=300000km/s x 31558149s
d=9467444700000 km