👤

daca 7 kg de fructe costa 63 lei atunci 2 kg de fructe costa .....

Răspuns :

7kg=63 lei 
Cat costă un kg ?
63:7=9 lei
Dar 2 kg ?
9x2=18 lei
63:7=9 lei 1 kg 2kg = 9x2 2kg =18