👤
a fost răspuns

determinati masa acidului hcl si koh v=80 l la ambele

Răspuns :

MHCl=36,5g/mol
MKOH=56g/mol

n=V/Vm=80/22,4=3,571 moli HCl=KOH

n=m/M=>m=n*M=3,571*36,5=130,357g HCl

n=m/M=>m=n*M=3,571*56=200g KOH