👤
a fost răspuns

Andra cumpara 4 caiete cu 4 lei si 10 caiete cu 9,6 lei. Cat a costat in medie un caiet ?

Răspuns :

4* 4lei=16 (lei)
10*9,6 lei=96 (lei)
16 lei+96 lei=112( lei total)
112 lei: 14=8 (lei a costat in medie un caiet)

4x4=16 lei costa cele 4 caiete
10x9,6=96 costa cele 10 caiete
96+16=112 costa caietele in total
4+10=14 caiete in total
112:14=8 lei costa un caiet