👤
a fost răspuns

după ce se reduce cu 30 la sută au produsul costă acum 27 lei preţul iniţial era de

Răspuns :

notam cu x pretul obiectului
-pretul cu care este redus obiectul
   30/100×x= 3x/10
-pretul inainte de reducere
   x-3x/10=27  ( amplificam cu 10 x-ul si cei 27 de lei)
   10x-3x=270
     7x=270
     x=38,57 lei
  
100%-30%=70%
70%.........................27 lei
100%........................ x lei
x=100x27:70=38,5 lei