Pentru 4 kg de portocale si 6 kg de banane s -au platit 36 lei.stiind ca un kg de banane costa mai mult decat unul de portocale,afla retul de vanzare al fiecarui produs
4 p + 6 b = 36 b = p + 1 4 p + 6(p + 1 ) = 36 4 p + 6 p + 6 = 36 10 p = 36 - 6 10 p = 30 p = [tex] \frac{30}{10} [/tex] p = 3 lei kg de portocale b = 3 + 1 b = 4 lei kg de banane proba 4 * 3 + 6 * 4 = 12 + 24 = 36 lei succes la teme!