6* n CH2=C(CH3) - C(CH3) =CH2 ⇒ -[-CH2-C(CH3) = C(CH3) -CH2-]n-
teoretic: m polimer = m monomer = 2 t
practic : m cauciuc = 60/100 ·2 = 1,2 t
7* n CH2=CHCl - CH=CH2 ⇒-(-CH2-CHCl =CH -CH2-)n-
M cloropren = 89,5g/mol M polimer = 134250 g/mol
n = 134250/89,5 = 1500