Răspuns :
12,5: 5= 2,5 lei costa un kg
2,5×12= 30 lei costa 12 kg de rosii
Sper ca te-am ajutat!!!
2,5×12= 30 lei costa 12 kg de rosii
Sper ca te-am ajutat!!!
5 kg--------12,5 lei
12 kg----------x
Cat costă un kg ?
12,5:5=2.5 lei
Dar 12 kg?
2,5x12=30 lei
12 kg----------x
Cat costă un kg ?
12,5:5=2.5 lei
Dar 12 kg?
2,5x12=30 lei