La un magagazin de fructe si legume sau vandut intro zi 120kg de mere de doua calitati,incasandu se 335lei.Stiind ca merele din prima calitate sau vandut cu 3lei kg, iar cele din a doua cu 2lei kg,sa se calculeze cate kg din fiecare calitate sau vandut
3A+2B=335 A+B=120kg A=120-B 3*(120-B)+2B=335 360-3B+2B=335 -B=335-360 B=25 kg din a doua categorie 2lei kg A=120-25=95kg din prima categorie 95*3+25*2=285+50=335 lei