O ferma a vandut 18,81 t de mere , astfel: o treime din intreaga cantitate cu 6000lei/kg ; o treime din aceeasi cantitate cu 7500lei/kg , iar restul cu 8000lei/kg.Ce suna s.a incasat ?
Urgent !!
transformam 18,81t=18810 kg mere o treime : 18810:3=6270 kg mere care costa 6270*6000=37 620 000 lei o treime costa 6270 *7500= 47 025 000 lei si ultima treime 6270 * 8000= 50 160 000 lei 37 620 000+ 47 025 000+ 50 160 00= 134 805 000 lei