👤

Ion cumpara 15 kg mere cu 10 lei/kg. Dan cumpara de 3 ori mai putine pere,cu 15 lei/kg. Fiecare a avut la început 220 lei in buzunar. Cu banii rămași si-a cumpărat fiecare casete video. O caseta costa 25 lei. Câte casete si-a cumpărat fiecare? Ce suma de bani le-a rămas fiecăruia?