👤

Un iaurt cu cereale costa 2 lei si 25 de bani .eugen si mihaela consuma zilnic cate un iaurt.Mama lor cumpara iaurturi ptr 5 zile. Ce suma trebui sa plateasca. gaseste 3 variante pentru a plati cu bancnote si monede

Răspuns :

Trebuie sa faci 5×2,25 Cred ca asa trebuie rezolvat. Sper ca te-am ajutat!!!!..!!!
(2lei35bx2)x5=4lei70bx5=23lei50b--treb.sa plat.
23lei50b=20lei+1leu+1leu+1leu+50b
-----------=10lei+10lei+1leu+1leu+1leu+50b
-----------=10lei+5lei+5lei+1leu+1leu+1leu+50b