nectarul de pere este vandut in baxuri de 6 cutii, a cate 150 cl fiecare cutie . un bax costa 72 lei.
calculati cati lei ar costa un litru de nectar de pere?
a). Cati cl sunt in total in cele 6 baxuri? 6×150 cl=900 cl. b). Cati lei costa o cutie? 72 lei:6=12 lei. c). Cati lei ar costa un litru de necar? 900 cl=9 l. 72 lei:9 l=8 lei.