Răspuns :
1. Cat costa un kg mere?
3, 75 : 7,5 = 0,5 lei
2. Cat costa 2, 75 kg mere de aceeasi calitate?
0,5 x 2,75 = 1,375 lei.
3, 75 : 7,5 = 0,5 lei
2. Cat costa 2, 75 kg mere de aceeasi calitate?
0,5 x 2,75 = 1,375 lei.
3,75:7,5=37,5:75=0,5(lei costa un kg de mere)
0,5*2,75=1,375(lei costa 2,75 kg de mere)
0,5*2,75=1,375(lei costa 2,75 kg de mere)