Intr-o reactie se consuma 20,4 g amestec de compus carbonilic si HCN si se formeaza produsul cu formula moleculara C4H7NO. Masa de compus carbonilic continuta in amestecul initial este?
compus carbonilic + HCN ⇒ C4H7NO ⇒ ⇒ compusul carbonilic = C3H6O ( propanal sau propanona) reactioneaza: n HCN = n C3H6O daca reactia este totala 58n + 27n = 20,4 85n = 20,4 n = 0,24 moli m compus carbonilic = 0,24·58 = 13,92 g