Răspuns :
3kg.mere+4kg. cirese=26 lei
6kg.mere+2kg. cirese=22 lei
4-2=2kg.cirese=26-22=4lei
1kg.cirese=4:2=2lei
4kg. x2 lei=8 lei
26-8=18 lei ....3kg. mere
18:3=6 lei ....1kg. mere
r: 1kg. mere costa 6 lei
1 kg. cirese costa 2 lei
6kg.mere+2kg. cirese=22 lei
4-2=2kg.cirese=26-22=4lei
1kg.cirese=4:2=2lei
4kg. x2 lei=8 lei
26-8=18 lei ....3kg. mere
18:3=6 lei ....1kg. mere
r: 1kg. mere costa 6 lei
1 kg. cirese costa 2 lei