lungimea de unda λ = viteza / frecventa ambele masurate in acelasi mediu.
fiindca nu exista precizare, consideram in vid
viteza luminii= 300 000 km/s = 3 x 10⁸ metri/secunda
frecventa = 550 THz = 5,50 x 10 ¹⁴
λ = 3 x 10⁸ / 5,5 x 10¹⁴ = 3/5,5 x 10⁻⁶ metri = 0,545454 x10⁻⁶ m
intr-un segment de 2 metri incap 2 m / 0,545454 x10⁻⁶ m = 3,666 x10⁶ lungimi de unda,
3.666666 x 10⁶ = 3 666 666