Aceasta problema o vom rezolva asa:
(Dupa cum iese ca daca vom imparti 42:7=6 lei costa 1 kg de gris)
1)Cite kg de gris costa 54 lei?
54:6=9kg de gris,am aflat caci cite kg intra la 54 lei
b)Trebuie sa alfam cit intra intrun kg 48:8=6
1)Cit costa 10 kg de prune?
10x6=60
PS:dar la b)problema precis e asa?