👤
a fost răspuns

Voi da 25 de puncte pt următoarele 5 ex : 1.Daca un 1 kg de prune costa 3 lei,o gospodina poate cumpara 8 kg de prune.Cate kg de prune poate cu aceeași suma ,daca un 1kg de prune costa 4 lei
2.Daca o carte costa 12,un profesor poate cumpara 8 cărți.Cate cărți de același fel poate cumpara cu aceeași suma,daca prețul cărții a devenit 16 lei?
3.Doi muncitori executa la strung un număr de piese in 60 de minute.In cat timp executa 3 muncitori,același număr de piese,lucrând cu aceeași îndemânare ?
4.trei oua fierb in 6 minute.In cate minute fierb 10 oua?Atentie!!
5.In 1200 g de soluție se afla 50 g de sare.Cate grame de sare se gasesc in 1,5 kg de soluție,de aceeași concentrație?(daca le rezolvi bine iti mulțumesc din suflet)


Răspuns :

1). regula de 3 simpla
  1 kg.............3lei
  8 kg.............x lei
x=3x8 = 24 lei
     1 kg.........4lei
     y kg..........24 lei
  y=(24x1)/4 = 6 kg

2). Regula de 3 simpla.
       1 carte.............12lei
       8 carti..............x
  x=12x8 = 96 lei
         
        1 carte.........16 lei
        y carti............96lei
     16y=96 => y=6 carti

3). 2 muncitori..............60 minute
     3 muncitori..............x minute
    x= (60x2)/3 = 120/3= 40 minute (aici inmultesti pe orizontala pentru ca timpul sa fie mai mic,deoarece muncitorii sunt mai multi si treaba se termina mai repede).

4).    Aici daca o luam logic,ouale indiferent cate sunt fierb tot in atat timp,deci 10 oua se fierb tot in 6 minute.

5).    transformi 1.5 kg in grame(1500 g)
       1200gsolutie ..................50g sare
       1500gsolutie...................xg sare
     x=(50x1500)/1200= (50x15)/12= 62.5g sare