Răspuns:
miu,etanol=46g/mol
niu=m/miu= 0,1molC2H5OH
1mol...............................................................0,5mol
CH3-CH2OH +Na---> CH3-CH2ONa + 1/2H2
0,1mol.....................................................................x
x=niu=0,05mol
V= niuxVm= 0,05molx22,4l/mol= 1,12 l H2
Explicație: